Press "Enter" to skip to content

Robotyka, przewaga, postęp

Koncepcja robotyki nie jest nowa. Leonardo da Vinci zaprojektował mechanicznego rycerza w XV wieku. Dopiero w ostatnich dziesięcioleciach technologia dogoniła wizję da Vinci, pozwalając nam na wykorzystanie robotów w różnych gałęziach przemysłu. Roboty wylądowały na Marsie i stały się tak bliskie naszym sercom, że nawet wspólnie opłakujemy ich likwidację, tak jak to zrobiliśmy, gdy łazik Opportunity został swego czasu ogłoszony martwym.

Robotyka jako całość zmienia się w wiele branż. Przyjrzyjmy się bliżej jej sektorom włączanym do użytku.

Ciężkie maszyny są integralną częścią branży budowlanej. Ale do niedawna nie były w stanie wykonać swoich zadań bez pomocy ludzkiego operatora. Robotyka stara się to zmienić, wprowadzając nowe koncepcje – jak robot murarski, który może układać cegły i zaprawy pięć razy szybciej niż murarz ludzki. Roboty te istnieją już od jakiegoś czasu, ale firmy budowlane dopiero zaczynają zdawać sobie sprawę z potencjalnych zmian i ulepszeń, jakie robotyka może przynieść branży budowlanej.

Logistyka to szeroki sektor i obejmuje prawie każdą branżę. Roboty również zaczynają zajmować swoje miejsce w tej dziedzinie. Amazon zatrudnia w swoich magazynach dziesiątki tysięcy robotów realizujących zamówienia. Magazyny chłodnicze zaczęły wykorzystywać roboty w swoich magazynach kontrolowanych przez klimat. Ułatwia to obniżenie temperatury, ponieważ pracownicy magazynu nie muszą otwierać drzwi, aby wejść i wyjść.

Chociaż nie osiągnęliśmy wieku dostarczania dronów tego samego dnia, prawie każda większa firma dostawcza pracuje nad tym celem. Być może uda ci się dostarczyć zamówienie Amazon przez drona w najbliższej dekadzie.

Podobnie jak w przypadku elektroniki, tolerancje w produkcji stały się bardziej wymagające. Oznacza to, że nasze narzędzia muszą stać się bardziej złożone – a wielu tradycyjnych producentów nie nadąża za zmianami.

Robotyka pozwala na tworzenie urządzeń o średnicy zaledwie 0,004” i promieniu 0,0025 co byłoby trudne lub niemożliwe dla ludzi. Ponadto roboty są w stanie zapewnić ten sam poziom jakości dla każdego przedmiotu. Nigdy się nie męczą, nie robią przerw ani nie muszą wracać do domu.