Press "Enter" to skip to content

Rybnik dla ciekawych: kopalnia Ignacy

Śląsk to kraina pełna wyjątkowych zabytków, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmują obiekty postindustrialne. Zainteresowanie nimi konsekwentnie wzrasta, a dawne huty i kopalnie przemieniają się w atrakcje turystyczne. Na jakie zabytki techniki warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po województwie śląskim?

Jednym z ciekawszych zabytków techniki, jakimi może się pochwalić Śląsk, jest kopalnia „Ignacy” w Rybniku. Powstała ona pod koniec XVIII wieku, jako jeden z pierwszych tego typu zakładów w rejonie Rybnika. Pierwotnie kopalnia ta miała nazwę „Hoym”, jednak w latach 30-tych XX wieku przemianowano ją na kopalnię „Ignacy”, na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego. Przez lata był to bardzo ważny zakład pracy, który do lat 60-tych XX wieku zajmował ważne miejsce w lokalnej gospodarce.

W 1968 roku kopalnia została zamknięta i przez wiele lat na jej terenie niewiele się działo. Dopiero w latach 90-tych część terenów pokopalnianych udostępniono do zwiedzania, czyniąc tym samym z dawnego zakładu pracy nową atrakcję dla mieszkańców Rybnika oraz okolicznych miejscowości. W 2006 roku zabytek ten znalazł się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, którego głównym celem jest promowanie obiektów postindustrialnych oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Śląska oraz znajdujących się na jego terenie zakładów przemysłowych. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy w czasie wycieczki szlakiem zabytków techniki odwiedzą Rybnik i tutejszą kopalnię?

Na terenie kopalni „Ignacy” w Rybniku główną atrakcją jest szyb „Głowacki”, obsługiwany przez maszynę parową z 1900 roku. Intryguje tu również szyb „Kościuszko”, z maszyną parową z okresu międzywojennego. Na terenie kopalni „Ignacy” czeka też na turystów dawny gmach administracyjny, w którego murach mieści się obecnie niewielka wystawa na temat górnictwa. To miejsce, które z pewnością warto odwiedzić w czasie wycieczki śladem śląskich zabytków techniki, a wizyta w tym miejscu może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń.